O înfrîngere de palmares

18 Mar 2013

IMG_1312Ca orice suporter al echipei fanion a fotbalului românesc Steaua Bucureşti, am vizionat, cu sufletul la gură, meciul tur dintre Steaua şi Chelsea Londra. În acest meci, râmniceanul nostru Raul Rusescu a reuşit să scrie istorie. “Raul de România” a marcat singurul gol al meciului cu campioana en-titre a Europei, gol care ar fi putut fi echivalent cu accederea în sferturile Europa League. Pentru a nu pierde partida retur, am hotărât, împreună cu ziaristul George Smeoreanu, de la ziarul “Criterii politice”, să fim prezenţi pe arena de la Stamford Bridge, din Londra. Zis şi făcut. Intenţia iniţială de a face deplasarea cu autoturismul până în Anglia, ne-a fost anulată de prognoza meteo care a anunţat căderi masive de zăpadă în Ungaria şi în Franţa, ţări prin care trebuia să trecem, ceea ce s-a şi confirmat. Solicitând cam târziu deplasarea pe calea aeriană Bucureşti – Londra, am acceptat deplasarea cu patru zboruri, cu escală şi schimb de avioane, la Munchen (la dus) şi Dusseldorf (la întoarcere). S-a prefigurat, astfel, oboseala deplasării, dar susţinerea echipei noastre favorite, care a reprezentat şi România în deplasare, ne-a dat suficientă adrenalină pentru ignorarea oboselii şi pentru optimism. Totuşi, la înapoierea în ţară, greva de pe aeroporturile germane Frankfurt şi Dusseldorf ne-a înlocuit punctul de escală, aerogara care ne-a primit la întoarcere fiind tot Munchen. După ce am ajuns în Londra, în micul şi cochetul bar al hotelului Central Park, discutând despre oboseala drumului cu 4 avioane, George Smeoreanu şi-a dorit ca rezultatul meciului să aibă în cuprindere 4 goluri (bine’nţeles în favoarea echipei noastre), pentru ca să-şi titreze articolul ce-l va scrie acasă «4 zboruri, 4 goluri». Şi aşa a şi fost, numai că toate golurile înscrise au fost chiar 4, dar rezultate din suma golurilor înscrise de ambele echipe, scorul final fiindu-ne defavorabil cu 1-3. Astfel, Steaua a ratat o calificare istorică în sferturile de finală ale UEFA Europa League, deşi a avut din nou o atitudine de echipă mare şi s-a bătut de la egal la egal cu deţinătoarea trofeului UEFA Champions League. Cu un Bourceanu impecabil în centru, a ţinut minute bune mijlocul terenului şi a închis culoarele către poarta lui Tătăruşanu. Doar până în minutul 34, însă, când Juan Mata a deschis scorul cu un şut slab, dar norocos, care a atins şi bara, până să scuture plasa. Campioana Europei a mai presat în jumătatea de teren a oaspeţilor, dar ai noştri au dat lovitura în prelungirile primei reprize, când Chiricheş a egalat după o greşeală a londonezilor la un corner executat de Bourceanu. În repriza secundă, Steaua a început jocul la fel de bine ca în repriza întâia având prima ocazie prin Bourceanu, al cărui şut din prima, din marginea careului, a trecut cu mult alături de poarta celor de la Chelsea. Patru minute mai târziu, însă, tot britanicii au marcat, după o nouă fază fixă la poarta lui Tătăruşanu, rezultată după un fault comis cu uşurinţă de Cornel Râpă. Căpitanul John Terry a punctat cu capul, din centrarea aceluiaşi Mata. În minutul 71, Fernando Torres a punctat pentru calificarea londoneză. Tot Fernando Torres, în minutul 87, a ratat un penalty obţinut de Hazard, trimiţând mingea în bara transversală. Steaua a încercat, dar nu a reuşit să marcheze un gol care ar fi dus-o în sferturile de finală. Astfel, Steaua a fost eliminată din Liga Europa, însă jocul ei pe parcursul celor două întâlniri cu Chelsea a fost la cel mai înalt nivel. Steaua a avut ocazii, Steaua a ratat, a şi înscris, însă a jucat fotbal de la egal la egal cu cea mai titrată echipă de la ora actuală din lume, Chelsea Londra. O galerie de mii de stelişti, care a răsunat mai tare decât gazdele pe tot parcursul partidei, a împins de la spate elevii lui Laurenţiu Reghecampf. Dar n-a fost să fie, însă reacţiile nu au întârziat să apară după meci, acuzând arbitrajul părtinitor, nesancţionarea unor situaţii avantajoase pentru noi etc. Pentru echipele noastre, tot timpul lucrurile merg prost şi, mai tot timpul, pierdem câte ceva, dar mereu din vina altora: ba ne-au curăţat arbitrii, ba Uniune Europeană, ba Statele Unite, ba Rusia, ba nu mai ştiu cine... În momentul în care n-o să mai credem că ne-au curăţat alţii şi o să înţelegem că totul ni se întâmplă din vina noastră, o să înceapă să ne meargă mai bine. Personal, sunt foarte mulţumit pentru jocul prestat de Steaua care demonstrează că avem încă fotbal în România şi putem juca de la egal la egal cu stelele fotbalului European. Prea multe aspecte negative nu au fost remarcate pe cochetul stadion, dar au lăsat o impresie total defavorabilă urletele, fluierăturile, înjurăturile arhaice şi gesturile obscene făcute de majoritatea celor 5.000 de spectatori români prezenţi, la adresa publicului şi sportivilor englezi, crainicului stadionului şi oficialităţilor aflate în tribună. Totul a culminat cu intrarea în stadion, pe gazon, în timpul meciului, în jumătatea noastră de teren, pe când steliştii presau la poarta celor de la Chelsea, a unui fan al Universităţii Craiova care l-a făcut „celebru” pe Adrian Mititelu pe Stamford Bridge, având un tricou inscripţionat cu mesajul «Mititelu la puşcărie». După 48 de ore trăite în frumosul şi supercivilizatul oraş Londra, cu toată supărarea din suflet, ne-am întors acasă cu dorinţa sigură de a reveni în Anglia, o ţară minunată care şi-a dovedit personalitatea şi independenţa în lume şi în Uniunea Europeană.