Ziar de opinie și luptă împotriva corupției, crimei organizate, criminalității economico-financiare și abuzurilor.Ziar de opinie și luptă mpotriva corupției, crimei organizate, criminalității economico-financiare și abuzurilor.
"La ce-i bună libertatea cuvântului, daca nu te poți folosi de ea?"

Ultima oră

CSM a mai bifat o înfrângere

24 Noi 2011

formația din Zăvoi a cedat cu 1-2 la Piatra Olt, după ce a condus la pauză elevii lui Mitu au mai căzut un loc în clasament și șiansele de salvare de la retrogradare devin tot mai mici

În timp ce conducerea tehnică dar și cea administrativă a CSM-ului dau asigurări că nu se pune problema amenințării cu retrogradarea și că echipa merge pe drumul cel bun, elevii lui Marius Mitu pierd puncte după puncte. Fără victorie de trei etape, municipalii s-au deplasat la Piatra Olt pentru meciul cu formația locală cu speranțe de trei puncte. Gazdele se descurcaseră greu în etapele scurse din acest campionat și păreau victime sigure, mai ales că CS Municipal a deschis repede scorul, încă din minutul 11. Pribac a preluat în careul gazdelor, a șiutat excelent, fără speranță pentru Bordea și gruparea din Zăvoi era în avantaj minim. La următoarea fază de atac a elevilor lui Mitu, Gogoșoiu a avut șiansa de a majora diferența de pe tabelă și de a încheia în mare parte socotelile dar a nimerit numai bara după o lovitură liberă executată de Stoica. Municipalii au continuat să încerce un joc elaborat, în timp ce FC Olt a jucat ca la "județ" cu mingi înalte pentru vârfuri. "Focul la ei" cum ar spune un vechi tehnician vâlcean. Tactica gazdelor a fost la un pas să își facă primul efect, în minutul 21, atunci când centralul nu a acordat penalty la un presupus henț în careu al lui Tomozei. Până la pauză nu s-a mai înscris, de și jocul a fost deschis și ocaziile numeroase. În repriza secundă a urmat un adevărat coșmar pentru CS Municipal. Vâlcenii au crezut că valoarea superioară își va spune cuvântul și cele trei puncte vor veni de la sine. Gazdele au compensat prin mai multă dăruire și au dus jocul spre jumătatea adversă, prin toate mijloacele de care au beneficiat. Gogoșoiu a avut o nouă șiansă de gol, la zece minute de la reluare dar portarul de la FC Olt a respins cu un reflex uluitor. În minutul 65 eforturile gazdelor aveau să fie răsplătite. Dragalina a profitat de lipsa de decizie a apărării vâlcene și l-a executat pe Tufi și cu un șiut sec, din interiorul careului pentru 1-1. Din acel moment vâlcenii au părut că se vor mulțumi și cu un rezultat de egalitate, în timp ce formația din Piatra Olt a căutat victoria și a reu șit să dea lovitura cu trei minute înainte de final. Burcea a driblat nestingherit în interiorul careului și Tufisi a  trebuit să se recunoască învins a doua oară în acest meci. Finalmente a fost 2-1 pentru FC Olt, rezultat care vine cum nu se poate mai rău pentru CSM, formație care a mai căzut un loc în clasament.

Duminică vine Poli Timișoara

În etapa viitoare a campionatului, ultima a turului, CS Municipal va evolua pe propriul teren în fața echipei Politehnica Timișoara, lidera la zi a clasamentului din Seria a II-a. Interesant este că, de și sunt favoriți la cucerirea celor trei puncte puse în joc, timișorenii nu au reu șit niciodată să se impună la Râmnicu Vâlcea, indiferent de eșalonul în care s-au disputat meciurile. Mai mult decât atât, Poli Timișoara se întoarce dumincă la Râmnicu Vâlcea, la mai bine de 11 ani de la prima retrogradare în Divizia C din istoria clubului. Pe 20 mai 2000, meciul din Zăvoi a avut loc chiar în ultima etapă a campionatului și vâlcenii s-au impus cu 2-1, Politehnica ajungând în eșlalonul al treilea al României. Alb-violeții nu aveau să înceapă următorul sezon în Divizia C, noul investitor, Claudio Zambon, reușind să achiziționeze un loc în B de la Dacia Pitești. Stadionul din Rm. Vâlcea e unul dintre puținele aflate în circuitul primelor două ligi unde Poli nu se poate lăuda cu vreo victorie. În cele 12 meciuri susținute în Diviziile A și B, bănățenii au obținut doar două rezultate de egalitate: un 1-1 în ediția 1968-1968 a ligii secunde, și un 0-0 la 13 martie 1985, în elită. În rest, vâlcenii au câștigat toate confruntările cu Poli pe teren propriu, cel mai clar la 4 august 1985, atunci când a fost 4-1 pentru Chimia. Ultimul meci disputat de Poli la Râmnicu Vâlcea s-a consemnat la 4 noiembrie 2000. Atunci, gruparea gazdă s-a impus cu 2-0, prin golurile lui Ciuteanu și Roșca. Altfel, adversara de duminică a CSM-ului are datorii totale de 7,25 milioane de euro, conform unui comunicat publicat, pe site-ul oficial al clubului și semnat de președintele Consiliului de Administrație, Marian Iancu. Finanțatorul, aflat în conflict deschis cu șiefii FRF și LPF dar și cu oficialitățile locale din Timișoara, a anunțat că echipa este foarte aproape de desființare și că nu mai are de gând să bage bani în clubul de fotbal.

Rezultate: Alro Slatina FC Bihor 5-1 FC Olt CS Municipal 2-1 Poli Timișoara Arieșul Turda 3-0 Unirea Alba Iulia Juventus 1-1 Gaz Metan Severin FC Argeș 3-0 UTA Arad Mureșul Deva 4-0 FC Maramureș Chindia 0-0 Luceafărul Gloria Bistrița 1-2