Ziar de opinie și luptă împotriva corupției, crimei organizate, criminalității economico-financiare și abuzurilor.Ziar de opinie și luptă mpotriva corupției, crimei organizate, criminalității economico-financiare și abuzurilor.
"La ce-i bună libertatea cuvântului, daca nu te poți folosi de ea?" 

Ultima oră


”Mircea cel Bătrân”, liceul din Vâlcea cu 44 de elevi calificati la olimpiadele naționale școlare

Un mare BRAVO pentru Colegiul Național ”Mircea cel Bătrân din Râmnicu Vâlcea, care își confirmă încă o dată valoarea. Colegiul are cele mai multe calificări la etapele naționale a olimpiadelor școlare. În total, 44. Sunt elevi inteligenți, initiați în tainele informatiicii, matematicii, calculatoare, biologiei, chimiei, fizicii, geografiei, istoriei, informaticii, limbii române și a celor moderne.
Cu toții sunt copii excepționali, care fac cinste județului Vâlcea și merită susținerea noastră, a tuturor.
Citiți în rândurile de mai jos cine sunt elevii Colegiului Național "Mircea cel Bătrân" Rm. Vâlcea, calificați la etapele naționale ale olimpiadelor şi concursurilor cu finanţare MEN de la diferite discipline în anul şcolar 2018-2019

Limba și Literatura Română
Deaconeasa Sofia, clasa a IX-a C – prof. coordonator, dr. Oprea Geanina
Popescu Anamaria Cristiana, clasa a XI-a F – prof. coordonator, Vîrtej Iuliana
Roată Ștefan Cristian, clasa a XII-a B –prof. coordonator, Tămaș Simona
Neagu Daria, clasa a VII-a C, este calificată la Concursul Național "Ionel Teodoreanu", Iași – prof. coordonator, Tămaș Simona
Limba Latină
Tomescu Ecaterina, clasa a X-a F – prof. coordonator, Antonescu Valeria

Matematică
Oprea Mihai - clasa a X-a A, prof. coordonator, dr. Pană Cătălin
Barbu Mihai - clasa a XII-a A, prof. coordonator, Pozinărea Simona

Informatică
Deaconescu Sabin Mario - clasa a IX-a A, prof. coordonatori, Haller Antonia și Mlisan Mirela
Oprea Mihai - clasa a X-a A, prof. coordonatori Mlisan Mirela și Dumitrescu Ovidiu
Dimitriu Andrei - clasa a X-a A, prof. coordonatori Mlisan Mirela și Dumitrescu Ovidiu
Gheorghe Marius Cătălin - clasa a X-a A, prof. coordonatori Mlisan Mirela și Dumitrescu Ovidiu
Unguroiu Victor - clasa a X-a C, prof. coordonatori Farcașanu Maria-Antoanela și Loghin Mălina
Birțoiu Alexandru - clasa a XI-a A, prof. coordonatori Loghin Mălina, Arișanu Ana Maria și Măgureanu Livia
Buța Gabriel - clasa a XI-a C, prof. coordonator Dumitrescu Ovidiu
Oprescu Teodor - clasa a XI-a A, profesori coordonatori Loghin Mălina, Arișanu Ana Maria și Badea Adrian Cătălin
Kaproș Ana - clasa a XII-a B, profesori coordonatori Arișanu Ana Maria și Haller Antonia
Lotul județean de Informatică este format 11 elevi, dintre care 9 sunt de la Mircea cel Bătrân Vâlcea


Concursul Național Acadnet
Secțiunea Calculatoare
Beșliu Andrei, clasa a XI-a A, prof. coordonatori Loghin Mălina și Arișanu Ana Maria
Vlădescu Andrei, clasa a XII-a B, prof. coordonatori Arișanu Ana Maria și Haller Antonia Elisabeta
Ionescu Mihai, clasa a a XII-a B, prof. coordonatori Arișanu Ana Maria și Haller Antonia Elisabeta

Secțiunea Interoperabilitate Software
Birțoiu Alexandru, clasa a XI-a A, prof. coordonatori Loghin Mălina și Arișanu Ana Maria

Concursul Național InfoEducație, 2019
Secțiunea Roboți
Alexandru-Gruia Eduard Ionuț și Pănescu Angelina Gabriela, clasa a X-a B, prof. coordonatori Arișanu Ana Maria și Haller Antonia Elisabeta
Vlădescu Andrei, clasa a XII-a B, prof. coordonatori Arișanu Ana Maria și Haller Antonia Elisabeta

Limba Engleză
Liceu
Secțiunea A
Zarioiu Denisa - clasa a IX-a C, prof. coordonator Pătrulescu Anemona
Zdîrcea Cătălin - clasa a X-a A, prof. coordonator Conea Daniela
Costache Daniel - clasa a XI-a A, prof. coordonator Pătrulescu Anemona
Cebuc Ștefania - clasa a XII-a A, prof. coordonator Conea Daniela
Sectiunea B (bilingv)
Arnăutu Raluca - clasa a IX-a E, prof. coordonator Conea Daniela
Gimnaziu
Făsui Cătălina - clasa a VII-a C, prof. coordonator Beca Andreea

Limba Germană
Gănescu Ana - clasa a X-a E - prof. coordonator Dîrnescu Ada
Florescu Medeea - clasa a XI-a A - prof. coordonator Alexandru Gruia Floriana

Limba Franceză
Iordache Graciela Mihaela, clasa a XI-a E, prof. coordonator Corbeanu Elena

Biologie
Pîslaru Ana-Maria, clasa a IX-a E, prof. coordonator Anghel Daciana
Herăscu Andrei Florin, clasa a X-a E, prof. coordonator Anghel Daciana
Crivăț Ștefan Nicolae, clasa a XI-a A, prof. coordonator Anghel Daciana

Geografie
Loghin Răzvan, clasa a X-a B, prof. coordonator Tamaş Maria –Mirela
Stanca Albert, clasa a X-a B, prof. coordonator Tamaş Maria –Mirela

Științe Socio-Umane - Sociologie
Cărăbineanu Diana Andreea, clasa a XII-a F, prof. coordonator Ionică Iuliana
Popescu Anamaria, clasa a XI-a F, prof. coordonator Ionică Iuliana
Iordache Anania Andreea, clasa a XI-a G, prof. coordonator Luca Adrian
Concursul Naţional Cultură şi spiritualitate
Roată Ștefan Cristian, clasa a XII-a B –prof. coordonator, Tămaș Simona

Pregătire Sportivă
Dincă Mihaela Doriana – clasa a XII-a H – prof. coordonator,Nicolau Romanița
Șah
Liceu
Deac Bogdan - clasa a X-a D, prof. coordonator, Mihai Maria
Ciocan Maria - clasa a XII-a B, prof. coordonator, Mihai Maria

Tenis de masă
Liceu
Tîrzianu Georgiana - clasa a XII-a C, prof. coordonator, Mihai Maria
Evaluaţi acest articol
(6 voturi)
Magda POPESCU

Autorul acestui material de presă poate fi contactat pe email la adresa magda.popescu@voceavalcii.ro
Urmariți acest autor și pe Google Plus

valoris
Pensiunea Iulia site
Pensiunea Bradul site
uzina mecanica
 
annabella