Ziar de opinie și luptă împotriva corupției, crimei organizate, criminalității economico-financiare și abuzurilor.Ziar de opinie și luptă mpotriva corupției, crimei organizate, criminalității economico-financiare și abuzurilor.
"La ce-i bună libertatea cuvântului, daca nu te poți folosi de ea?" 

Ultima oră


Rezultatele elevilor vâlceni la olimpiadele şi concursurile de Limba şi Literatura Română

Etapa județeană a olimpiadelor de limba și literatura română pentru nivelul gimnazial și liceal s-a finalizat, cu rezultate meritorii pentru elevii vâlceni. Școala vâlceană își consolidează astfel renumele prin noi realizări, care ne bucură și ne dau satisfacție. Elevii pasionați, care au muncit sub îndrumarea profesorilor lor, s-au evidențiat și în acest an. Aceștia vor reprezenta județul nostru la faza națională, după cum urmează:

În perioada 03-06 aprilie 2018 la Baia Mare, județul Maramureș, se va desfășura faza natională a Olimpiadei de Limba și Literatura Română - nivel gimnazial, la care vor participa elevii: LINTE MARIA – clasa a V-a, Colegiul Național de Informatică ”Matei Basarab”, Rm. Vâlcea; ZAINAB BADIAA – clasa a VI-a, Școala Gimnazială ”Tudor Vladimirescu”, Drăgășani; ȚUGLUI IULIA – clasa a VII-a, Școala Gimnazială ”Take Ionescu”, Rm. Vâlcea; DOGARU IOANA- ALEXIA – clasa a VIII-a, Colegiul Național ”Alexandru Lahovari”, Rm. Vâlcea.

Tot la Baia Mare în aceeași perioadă va avea loc faza națională a Olimpiadei Lectura ca Abilitate de Viață – nivel gimnazial, unde vom fi reprezentați de următorii elevi: LINTE L. MARIA – clasa a V-a, Colegiul Național de Informatică ”Matei Basarab”, Rm. Vâlcea; GRUIȚOIU M. ANA MARIA – clasa a VII-a, Școala Gimnazială ”Anton Pann”, Rm. Vâlcea.

În perioada 02-06 aprilie 2018 la București, este organizată faza națională pentru Olimpiada de Limba și Literatura Română - nivel liceal, la care vor concura elevii: PĂNESCU ANGELINA-GABRIELA – clasa a IX-a, Colegiul Național ”Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea; DUMITRU ȘTEFANIA – clasa a X-a, Colegiul Național ”Gib Mihăescu”, Drăgășani, Rm. Vâlcea; DEACONU TEODORA – clasa a XI-a, Colegiul Național de Informatică ”Matei Basarab”, Rm. Vâlcea; BĂRBULESCU MIRUNA-MIHAELA – clasa a XII-a, Colegiul Național ”Alexandru Lahovari”, Rm. Vâlcea, și Olimpiada Lectura ca Abilitate de Viață - nivel liceal, la care s-au calificat elevii: PUIU MARIA IULIANA – clasa a IX-a, Colegiul Național de Informatică ”Matei Basarab”, Rm. Vâlcea și SUCIU MARIAM ORIANA – clasa a XII-a, Colegiul Național de Informatică ”Matei Basarab”, Rm. Vâlcea.

Un alt lot, format din elevii: DEDIU ANDA DIANA – clasa a IX-a, Colegiul Național ”Gib Mihăescu”, Drăgășani; DRĂGHICI ELENA CRISTINA – clasa a IX-a, Colegiul Național ”Alexandru Lahovari”, Rm. Vâlcea; TOMESCU IOANA ECATERINA – clasa a IX-a, Colegiul Național ”Alexandru Lahovari”, Rm. Vâlcea; TUDOR IOANA ALEXANDRA – clasa a IX-a, Colegiul Național ”Alexandru Lahovari”, Rm. Vâlcea; GOROCILĂ MARIAN – clasa a XII-a, Colegiul Național ”Gib Mihăescu”, Drăgășani, va participa la Arad, în perioada 03-06 aprilie la faza națională a Olimpiadei de Limbi clasice.

Municipiul Galați va fi, în perioada 1-3 iunie 2018, gazda fazei naționale a Olimpiadei Universul Cunoașterii prin Lectură, adresată elevilor de gimnaziu din mediul rural, la care s-au calificat următorii elevi: STRÎNBEANU ŞTEFANIA CĂTĂLINA – clasa a V-a, Şcoala Gimnazială comuna Ioneşti; NIȚU DIANA – clasa a VI-a, Școala Gimnazială Foleștii de Sus; CRANGĂ ELENA RALUCA – clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială Rotărăşti; DOLAN ANDREEA MONICA – clasa a VIII-a, Școala Gimnazială Coltești.

La Olimpiada Naţională de Lingvistică “Solomon Marcus”, găzduită în acest an de ISJ Vaslui (faza națională – 11-13 mai 2018), vor participa: CĂLDĂRARU ERIC – clasa a V-a, Colegiul Național ”Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea; ZARIOIU DENISA – clasa a VIII-a, Școala Gimnazială Nr. 10, Rm. Vâlcea; UȚĂ VLAD ȘTEFAN – clasa a XI-a, Colegiul Național ”Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea; TÎRȘI CRISTINA GABRIELA – clasa a XI-a, Colegiul Național ”Mircea cel Bătrân”, Rm. Vâlcea.

Lotul format din elevii: ILIESCU IOANA MELISA – clasa a V-a, Şcoala Gimnazială ”Anton Pann”, Rm. Vâlcea; TOADER STĂNESCU CRISTINA TEODORA – clasa a VI-a, Școala Gimnazială ”Nicolae Bălcescu”; GRUIȚOIU ANA MARIA – clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială ”Anton Pann” și SUCIU YVONA ELENA – clasa a VIII-a, Colegiul Național de Informatică ”Matei Basarab”, Rm. Vâlcea, ne va reprezenta la Concursul Naţional Intercurricular “Ionel Teodoreanu” – faza națională, care va avea loc în perioada 24-27 mai 2018 la Iași.

Elevii vâlceni calificați la Concursul Național Interdisciplinar ”Cultură și spiritualitate românească” – faza națională, care va avea loc Putna – Suceava (10-13 mai 2018), sunt: MORMONEA RALUCA MIHAELA – clasa a V-a, Școala Gimnazială Nr.10, Rm. Vâlcea; MIHĂESCU IOANA COSMINA – clasa a VII-a, Școala Gimnazială ”Tudor Vladimirescu”, Drăgășani.

Ne mândrim cu astfel de copii! Ei sunt cei care vor asigura generația valoroasă de mâine, spre bucuria noastră, a tuturor.

Inspectoratul Școlar Județean Vâlcea, reprezentat de doamna Inspector Școlar General Andra BICĂ, felicită atât premianții cât și profesorii îndrumători și le urează mult succes la etapele finale, la care s-au calificat!

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)
valoris
Pensiunea Iulia site
Pensiunea Bradul site
uzina mecanica
 
annabella