Ziar de opinie și luptă împotriva corupției, crimei organizate, criminalității economico-financiare și abuzurilor.Ziar de opinie și luptă mpotriva corupției, crimei organizate, criminalității economico-financiare și abuzurilor.
"La ce-i bună libertatea cuvântului, daca nu te poți folosi de ea?"

HCM încheie turul pe locul 2

25 Ian 2018

• Formaţia vâlceană a câştigat meciul de pe teren propriu cu Rapid Bucureşti, scor 31-21

HCM Rm.Vâlcea a terminat prima parte a campionatului de handbal feminin – Liga Florilor, cu o nouă victorie, 31-21 pe teren propriu cu Rapid București ! Gruparea pregătită de Aurelian Roșca a avut ceva emoții doar la începutul partidei, când Rapid s-a desprins la 4-1 (minutul 7), însă time-out-ul cerut de tehnicianul HCM-ului a revitalizat jocul roș-albastrelor. Cu Glibko și Krnic dând tonul în atac și cu o defensivă foarte bună, HCM a egalat rapid, 5-5 (minutul 14), apoi s-a desprins la 8-5 (minutul 18). Oaspetele a fost în joc până în minutul 27, când tabela arăta 11-9, dar HCM a mai marcat de două ori până la finalul reprizei. Din minutul 36, de la scorul de 16-13, susținute de peste 1.500 de spectatori, vâlcencele au marcat cinci goluri consecutive și s-au distanțat clar pe tabelă. Din echipa vâlceană au lipsit cele două extreme stânga, Ana Maria Tănasie și Cristina Florica, accidentate, pe acest post fiind trecută centrul Maria Gavrilă. Pe finalul jocului, pentru că scorul o permitea, Aurelian Roșca a rulat tot lotul. HCM s-a impus la final cu 31-21 și a terminat turul în Liga Florilor pe locul 2, fiind surpriza plăcută a campionatului.

Muntenegreanca de origine croată, Natasa Krnic a fost sâmbătă una dintre cele mai bune jucătoare ale HCM-ului. Natasa este convinsă că Vâlcea are șanse mari să ocupe locurile 2 sau 3, dacă va continua șirul evoluțiilor bune. ”Am pregătit meciul cu Rapid, la fel de bine cum pregătim toate partidele. La începutul jocului, am avut ceva probleme, până ne-am intrat în ritmul nostru obișnuit, apoi ne-am detașat pe tabelă. Suntem pe un drum bun, am început să jucăm precum o echipă și asta contează mult în evoluțiile noastre. Mai sunt multe mecuri de jucat până la finalul campionatului, dar dacă continuăm așa, avem mari șanse să jucăm din sezonul viitor în Europa!”, a spus interul stânga Natasa Krnic.

La finalul turului, HCM este pe locul 2 în Liga Florilor, cu 30 de puncte în 13 partide. De altfel, echipa pregătită de Aurelian Roșca are 10 victorii în ultimele 11 partide de campionat.
Cum CSM București nu poate rata titlul, bătălia se dă pentru locurile 2-3, care asigură participarea în sezonul viitor al Cupei EHF. Vâlcea și Craiova au prima șansă la cupele europene, la care, însă, mai speră și Cisnădie, echipa de pe locul 4 și aflată la cinci puncte în spatele HCM-ului. În etapa 14, prima din retur, HCM va juca duminică, 28 ianuarie (ora 16.30), în Sala Sporturilor Traian cu Corona Brașov, echipă care l-a demis pe antrenorul Costică Buceschi și a renunțat la patru jucătoare. Cum pe parcursul acestei săptămâni, în pauza dintre tur și retur, echipele pot face transferuri la FRH, rămâne de văzut dacă conducerea clubului HCM va face modificări în lot.