Ziar de opinie și luptă împotriva corupției, crimei organizate, criminalității economico-financiare și abuzurilor.Ziar de opinie și luptă mpotriva corupției, crimei organizate, criminalității economico-financiare și abuzurilor.
"La ce-i bună libertatea cuvântului, daca nu te poți folosi de ea?"

Ultima oră

CSM Râmnicu Vâlcea, egal pe terenul lui Juventus Bucureşti

13 Noi 2016
CSM Râmnicu Vâlcea, egal pe terenul lui Juventus Bucureşti Foto: facebook.com/ Csm Ramnicu Valcea
După înfrângerile de la Afumați și din Zăvoi cu Sepsi Sf. Gheorghe, Viperele Albastre erau privite ca victime sigure în fața liderului clasamentului din Liga a II-a, Juventus București. Elevii lui Ionel Gane au mers în Colentina răniți în orgoliu și deciși să arate că au valoare mai mare față de locul din clasament unde-i găsește finalul de tur și de an. A ieșit un meci frumos, bogat în faza de poartă la capătul căreia ambele formații puteau să câștige toate cele trei puncte dar care s-a terminat l egalitate cu scor alb, 0-0.

Gazdele au intrat mai bine în meci și au încercat să înscrie rapid. În minutul 14 Buhăescu a reluat cu capul peste, apoi, peste 5 minute Stoenac a tras puternic de la marginea careului dar mingea a ajuns în plasa laterală. Vedeta Juventusului, Chipirliu, a reușit să trimită mingea în poartă dar golul a fost anulat pentru un fault evident la Samson și primele 45 de minute s-au terminat la egalitate perfectă.

Treptat, echipa noastră a prins curaj și a fost aproape de a deschide scorul. După o centrare venită de pe partea dreaptă, Costin Stoica a reluat spectaculos, din cădere dar portarul advers a parat. Florin Costea, intrat după o oră de joc, a fost aproape de golul etapei, a trimis cu călcâiul dar Stoian a fost, din nou, salvator. Cu patru minute înainte de final echipa noastră avea să rămână în inferioritate numerică după eliminarea căpitanului Cătălin Pârvulescu, două cartonașe galbene din tot atâtea faulturi.

Juventus a pus presiune în final dar fără ocazii mari și tabela nu s-a mai modificat. Elevii lui Jerry Gane câștigă un punct important și ia o gură de oxigen. Urmează un meci dificil, pe propriul teren contra Olimpiei Satu Mare, dispută la finele căreia e mare nevoie de toate cele trei puncte.