Deputatul Vlădoiu redeschide dosarul armelor depozitate de Brenox la Băbeni

Scandalul celor peste 3.000 de arme, aflate într-un depozit al Uzinei Mecanice din Băbeni, închiriat de firma Brenox, a izbucnit în anul 2007, când VOCEA VÂLCII a dezvăluit informaţia, printr-o amplă anchetă jurnalistică. De atunci, peste caz s-a aşternut liniştea, deşi la vremea respectivă cele 800 de puşti semiautomate cu lunete – de calibru 7,62 mm şi 2264 puşti mitralieră tip RPK – de calibrul 7,72 mm, în stare bună de funcţionare au fost ridicate de specialiştii Inspectoratului General al Poliţiei Române. Printr-o interpelare, adresată atât ministrului Apărării, cât şi celui de Interne, deputatul PSD Aurel Vlădoiu vrea să ştie ce s-a întâmplat cu armele şi dacă vinovaţii au fost traşi la răspundere. “În anul 2007, în urma unui control al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Vâlcea, au fost găsite într-un depozit al Uzinei Mecanice Băbeni închiriat de firma Brenox SRL 3.064 arme militare uşoare, dintre care 800 de puşti semiautomate cu lunete – de calibru 7,62 mm şi 2264 puşti mitralieră tip RPK – de calibrul 7,72 mm, în stare bună de funcţionare. Aceste arme au fost cumpărate de la unităţi ale Ministerului Apărării Naţionale prin Romtehnica de mai multe firme americane şi aduse la Vâlcea pentru curăţare şi reambalare. La ridicarea armelor, specialiştii Inspectoratului General al Poliţiei Române au concluzionat că firma amintită nu este autorizată să efectueze operaţiuni cu arme şi muniţii. De asemenea, firma din Drăgăşani care a efectuat transportul acestor arme nu era nici ea autorizată pentru acest lucru.

În scurt timp, Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti a decis scoaterea de sub urmărirea penală a învinuiţilor cercetaţi sub aspectul săvârşirii infracţiunii de nerespectare a regimului armelor şi muniţiilor, prevăzută de articolul 279 alin. 3. Lit. C penal. În momentul de faţă, se stabilesc circumstanţele şi responsabilităţile în care armele au fost eliberate din depozitele unităţilor militare.

Având în vedere situaţia confuză din acest caz, vă solicit, domnule ministru, un răspuns ferm şi corect, care să aibă la bază informaţii de la organele abilitate”  – se arată în interpelare.

Remember

În luna martie a anului 2007, în una din halele închiriate de Uzina Mecanică Băbeni unei societăţi comerciale vâlcene, s-a descoperit că se efectuează operaţiuni de asamblare, curăţire şi recondiţionare cu arme militare. Numărul acestora, dar şi calibrul lor, a produs îngrijorare. Pe cutiile cu care au fost transportate armele, la Băbeni şi de la Băbeni, era scris în limba afghană, semn că destinaţia lor finală era Afghanistanul. Războiul cu talibanii. La sesizarea poliţiştilor vâlceni, IGPR şi-a trimis specialiştii pentru a le ridica, iar asupra cazului s-a instalat liniştea. După ce ziarul nostru a sesizat opinia publică despre armele militare scoase de sub control oficial, destinate înarmării unui regiment de soldaţi, am insistat, atât la IJP, cât şi la Parchetul Vâlcea, să se dea o explicaţie, dar singurul răspuns primit a fost „Secret de stat”. Ne-a cuprins uimirea că un „secret de stat” este manipulat, recondiţionat şi reasamblat de un sereleu vâlcean, fără niciun salariat, fără activitate economică anterioară şi cu sediul social într-un apartament din municipiul Rm. Vâlcea.

Misterul a fost lămurit

La data de 7 martie 2007, prin metode specifice, poliţiştii BCCO şi cei ai Biroului AESP Vâlcea au aflat că la Băbeni, în depozitele dezafectate ale Uzinei Mecanice, închiriate unei firme private, se fac operaţiuni cu arme, într-o discreţie totală. Administratorul firmei implicate în operaţiunile ilegale – Ion Găitănaru, nu avea autorizaţie (pe care o putea emite numai Poliţia) de a recondiţiona cele 3.064 arme militare. Întregul armament descoperit a fost ridicat prin Compania Naţională ROMTEHNICA SA, de la unităţile militare din Vînju Mare, Lipova, Beiuş, Reghin şi Cugir şi aduse la Băbeni. Conform celor aflate de noi, armele erau ale firmelor americane CARIBEAN INVESTMENT TRADING LTD, MAREVA HAUS, 4 GEORGE STREET NASSAU, THE BAHAMAS (puştile mitralieră RPK) şi TENESSE GUND (puştile semiautomate cu lunetă, achiziţionate de la MApN, prin ROMTEHNICA). Firma vâlceană BRENOX a solicitat de la IJP autorizaţia necesară operaţiunilor vizate, însă nu a obţinut consimţământul efectuării reparaţiilor, ceea ce i-a dus pe cei doi administratori, Ion Găitănaru şi Marin Bădescu (cetăţean american, din Craiova), în contradicţie cu legea. De asemenea, transportatorul cutiilor cu arme – firma drăgăşeneană METENE SRL, administrator, Nicolae Măndrescu – a făcut operaţiunile în afara legii, neavând autorizaţie pentru transportul puştilor. Armele au ajuns, în final, via America, în Afghanistan, fiind socotite, în România, ca fiind fier vechi şi cumpărate cu suma de 2.000 lei kilogramul. În final, administratorii firmei Brenox s-au ales numai cu amenzi administrative ridicole, după ce au încasat bani buni pentru „toaletarea” armelor de război, ca să semene ca fiind aproape noi. Totuşi, jurnalistic, pentru noi, cauza nu este finalizată. Mai are taine. Cum a ajuns firma Brenox, necunoscută în peisajul economic şi de afaceri vâlcean, să contracteze operaţiunile de recondiţionare la cele 3.064 arme automate? Cine, din Vâlcea, stă în spatele acestei afaceri, pentru că fostul lider de sindicat de la Uzina Mecanică Rm. Vâlcea – Ion Găitănaru, a părăsit, de mult, uzina, scontând, oare, pe afaceri în industria de armament? Întrebări la care încă vâlcenii mai aşteaptă răspunsuri şi acum.

CODRUŢA ALEXANDRU


Acceptăm orice comentariu în care bunul simţ să-şi facă simţită prezenţa. Nu sunt admise comentarii sau replici conţinând cuvinte jignitoare sau texte în afara subiectului articolului comentat (reclamă, link-uri către site-uri fără relevanţă etc.) Orice încălcare duce la banarea IP-ului celui în cauză şi, automat, la blocarea acestuia de a mai putea posta alte comentarii. Vă rugăm să nu mai înjuraţi şi să ameninţaţi. Lucrurile astea, oricum, nu ne impresionează. Iar comentariile de genul ăsta nu le vom aproba. Aşa că... efortul este inutil. Dorim să păstrăm un mediu civilizat de discuţie, chiar şi în cazul discuţiilor contradictorii. Vă mulţumim.

Scrieţi un comentariu

Copyright © 2012 SC Promeo Media SRL. Toate drepturile rezervate. Textele si fotografiile sunt proprietatea titularilor de copyright si nu pot fi reproduse fara acordul scris al acestora.
reclama reclama reclama reclama reclama reclama
ziare reclama
Click Design